Hoppa till innehållet
Smartatest.se

Launch monitor bäst i test 2026: 11 golfsimulatorer jämförda

Vår testvinnare är Square Golf Omni för 21 499 kronor, eftersom den mäter bladvinkel, klubbväg och spinn med vilken boll som helst och inte kräver något abonnemang. Vill du ha de säkraste avstånden tar du Foresight GC2 för 22 999 kronor, med 0,30 procents fel inomhus.

Samma launch monitor kan träffa rätt i garaget och fel på rangen. MyGolfSpy mätte felet på båda ställena för tio av de elva.

Under 5 000 kronor: Shot Scope LM1 (2 599 kr) visar hastighet och carry utan abonnemang.

Senast uppdaterad 11 modeller jämförda
Av Daniel Hedin · TestledareGranskad av Sara Lindqvist

Vi finansieras av provision från länkarna på sidan. Det påverkar inte vilka produkter vi rekommenderar eller hur vi betygsätter dem.

Launch monitor · Bäst i test

  1. 1
    Square Golf Omni
    Square Golf Omni

    Bäst för hemmasimulatorn

  2. 2
    Foresight GC2
    Foresight GC2

    Bäst för exakta avstånd

  3. 3
    Bushnell Launch Pro
    Bushnell Launch Pro

    Bäst för rangen och simulatorn

  4. 4
    Garmin Approach G82
    Garmin Approach G82

    Bäst för den som också vill ha GPS

  5. 5
    Garmin Approach R50
    Garmin Approach R50

    Bäst för simulator utan dator

Se alla testvinnare

Felet inne och ute

MyGolfSpy mätte varje slag samtidigt med Foresights proffsmätare GCQuad, i en hall och på en driving range.

Medelfelet är hur många procent modellens siffror i snitt låg från GCQuads. Lägre är bättre. Som tumregel är 2 procents fel ungefär 3 meter på ett järn som går 150 meter.

Launch monitorInomhusUtomhusTeknik
Foresight GC20,30 %0,98 %Kamera
Bushnell Launch Pro0,32 %0,63 %Kamera
Rapsodo MLM2XPRO1,53 %9,15 %Radar och kamera
Garmin Approach R501,58 %1,39 %Kamera
Garmin Approach G821,60 %1,61 %Radar
Square Golf Omni2,16 %2,39 %Kamera
Shot Scope LM12,61 %3,22 %Radar
GolfJoy Spica 33,85 %1,90 %Kamera
FlightScope Mevo Gen23,86 %2,44 %Radar och kamera
SkyTrak ST MAX4,56 %Byggd för inomhusKamera och radar
Full Swing KIT5,32 %4,39 %Radar och kamera

Rapsodo MLM2XPRO hade 1,53 procents fel inomhus och 9,15 på rangen. Garmin G82 och R50 höll sig under 1,7 procent på båda ställena, och Bushnell Launch Pro var säkrast ute med 0,63.

Abonnemanget skiljer mer än priset. Foresight GC2 kostar 1 500 kronor mer än Square Golf Omni men drygt 11 000 mer efter tre år, eftersom banspelet kostar omkring 4 800 kronor om året från andra året. Omni, Mevo Gen2, Full Swing KIT, Shot Scope LM1 och Garmin G82 kräver inget abonnemang.

Jämför alla elva

Felet inne och ute, klubbdata, abonnemang och kostnad på tre år. Priserna är ordinariepriser lästa hos butiken samma dag, aldrig kampanjpriser.

Jämför
Square Golf Omni
Square GolfOmni
Foresight GC2
ForesightGC2
Bushnell Launch Pro
BushnellLaunch Pro
Garmin Approach G82
GarminApproach G82
Garmin Approach R50
GarminApproach R50
Shot Scope LM1
Shot ScopeLM1
FlightScope Mevo Gen2
FlightScopeMevo Gen2
Rapsodo MLM2XPRO
RapsodoMLM2XPRO
GolfJoy Spica 3
GolfJoySpica 3
Full Swing KIT
Full SwingKIT
SkyTrak ST MAX
SkyTrakST MAX
UtmärktBäst i testVårt valBäst premiumBäst budgetBäst för simulator utan datorBäst för att mäta svinghastighetBäst för rangen utan abonnemangBäst för simulator under 10 000 krBäst för en GolfJoy-studioBäst för svingvideo på rangenBäst för en fast inomhusstudio
Betyg8,28,07,97,77,67,47,37,26,56,15,9
Pris21 499 kr22 999 kr36 999 kr6 895 kr57 299 kr2 599 kr15 999 kr9 399 kr53 999 kr69 999 kr39 999 kr
ButikDormy, Square Golf OmniNordicaGolf, Foresight GC2NordicaGolf, Bushnell Launch ProOut of Bounds, Garmin Approach G82NordicaGolf, Garmin Approach R50NordicaGolf, Shot Scope LM1NordicaGolf, FlightScope Mevo Gen2NordicaGolf, Rapsodo MLM2XPROScandigolf, GolfJoy Spica 3Spelbord, Full Swing KITScandigolf, SkyTrak ST MAX
LänkAnnonsKöp här, Square Golf OmniKöp här, Foresight GC2Köp här, Bushnell Launch ProKöp här, Garmin Approach G82Köp här, Garmin Approach R50Köp här, Shot Scope LM1Köp här, FlightScope Mevo Gen2Köp här, Rapsodo MLM2XPROKöp här, GolfJoy Spica 3Köp här, Full Swing KITKöp här, SkyTrak ST MAX
TeknikFyra kamerorTvå kamerorTre kamerorRadarTre kamerorRadarRadar och kameraRadar och två kamerorTre kamerorRadar och kameraKamera och dubbel radar
Inne eller uteBåda, även på riktigt gräsBådaBådaBådaInomhus och driving rangeBådaBådaBådaBådaBådaInomhus
Medelfel inomhus2,16 %0,30 %0,32 %1,60 %1,58 %2,61 %3,86 %1,53 %3,85 %5,32 %4,56 %
Medelfel utomhus2,39 %0,98 %0,63 %1,61 %1,39 %3,22 %2,44 %9,15 %1,90 %4,39 %Byggd för inomhus
KlubbdataKlubbväg, bladvinkel, anfallsvinkel, träffpunktIngenKlubbhastighet, klubbväg, anfallsvinkel, med abonnemangKlubbhastighet och smash factorKlubbväg, bladvinkel, anfallsvinkel, med klistermärkeKlubbhastighet och smash factorAnfallsvinkel; klubbväg och bladvinkel med köpt Pro PackageKlubbväg och anfallsvinkelKlubbväg och anfallsvinkel, med klistermärkenKlubbväg, bladvinkel, anfallsvinkelKlubbväg, bladvinkel, vinkel mellan blad och bana
AbonnemangIngetForesight+ Silver och Course Pass, 494 dollar om åretForesight+ Silver och Course Pass, 494 dollar om åretInget för radarnGarmin Golf, 995 kr om åretIngetIngetRapsodo Core, 199,99 dollar om åretGolfJoy Basic, 249 euro om åretIngetSkyTrak Core, 299,99 dollar om året
Kostnad på tre år21 499 kr32 642 kr51 464 kr6 895 kr60 284 kr2 599 kr15 999 kr15 255 kr62 177 kr69 999 kr48 783 kr

Priser kontrollerade 2026-11-02 hos den butik vi länkar till och kan ha ändrats sedan dess.

Recensioner av varje launch monitor

Vad varje modell mäter bra, vad som talar emot den, och vem den passar.

Bäst för hemmasimulatorn

1. Square Golf Omni

Bladvinkel och klubbväg med din vanliga boll, utan abonnemang.

Bäst i test
Square Golf Omni
8,2/10Testbetyg21 499 krhos DormyKöp hos Dormy, Square Golf Omni
4,1

Square Golf Omni är en kameraenhet som mäter både bollen och klubbhuvudet, och för 21 499 kronor utan abonnemang är den den billigaste launch monitorn som visar varför bollen skruvar.

Fyra kameror läser bladvinkeln och klubbvägen i träffen, så du ser om en slice kommer från ett öppet blad eller från en sving utifrån och in. Spinnet läses ur bollens gropar, och därför fungerar den med samma boll som du spelar med på banan. Rangen och klubbdatan kostar aldrig något, och 1 000 krediter till de inbyggda banorna ingår. En kredit är ett hål för en spelare, så de räcker till mer än 55 rundor, och därför är kostnaden efter tre vintrar nästan densamma som på kvittot. Skärmen på enheten visar slaget direkt, och batteriet räcker ett långt pass på rangen.

Inomhus var felet 2,16 procent. Det är bra för priset, men Foresight GC2 och Bushnell Launch Pro kom ner till 0,3.

Omni är launch monitorn att köpa till garaget eller källaren. Räcker det med bollens siffror och vill du ha den lägsta felmarginalen tar du GC2.

Träffsäkerhet inomhus
4,1/5
Träffsäkerhet utomhus
4,0/5
Vad den mäter
5,0/5
Ägandekostnad
3,5/5
Vårt betyg4,1/5

Fördelar

  • Mäter bladvinkel, klubbväg och anfallsvinkel, och spinn med vilken boll som helst
  • Inget abonnemang, och 1 000 krediter till de inbyggda banorna ingår
  • Egen skärm och ett batteri som räcker 6 timmar

Nackdelar

  • Felet inomhus är ungefär sju gånger så stort som hos GC2 och Launch Pro
  • När de 1 000 krediterna är slut kostar banspelet 19,99 pund per 1 000
Teknik
Fyra kameror
Inne eller ute
Båda, även på riktigt gräs
Medelfel inomhus
2,16 %
Medelfel utomhus
2,39 %
Klubbdata
Klubbväg, bladvinkel, anfallsvinkel, träffpunkt
Abonnemang
Inget
Kostnad på tre år
21 499 kr
Spinn
Mäts med vilken boll som helst
Placering
Bredvid bollen
Skärm
Ja, på enheten
Banspel
Inbyggda banor, 1 000 krediter ingår
Batteri
6 timmar, löstagbart

Bäst för exakta avstånd

2. Foresight GC2

0,30 procents fel inomhus, lägst av alla 17 modeller som mättes.

Vårt val
Foresight GC2
8,0/10Testbetyg22 999 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, Foresight GC2
4,0

Foresight GC2 är en kameraenhet som bara mäter bollen, och inomhus gör den det med lägst fel av alla 17 modeller som MyGolfSpy ställde mot Foresights proffsmätare GCQuad. Den kostar 22 999 kronor.

Felet var 0,30 procent inomhus och 0,98 utomhus, så avstånden du lär dig i garaget håller på rangen. Två kameror fotograferar bollen i träffen och räknar ut hastighet, utgångsvinkel och spinn, så spinnet är mätt och inte uppskattat ur bollbanan. NordicaGolf ger ett år av Foresight+ Silver med Course Pass, så den första vintern kan du spela banor utan att betala mer.

Klubbväg och bladvinkel mäter den inte. Vill du veta varför bollen skruvar visar GC2 bara att den gör det.

Vill du ha de säkraste avstånden per klubba för under 25 000 kronor är GC2 rätt köp. Den som tränar på svingbanan har mer nytta av Square Golf Omni.

Träffsäkerhet inomhus
4,9/5
Träffsäkerhet utomhus
4,6/5
Vad den mäter
3,0/5
Ägandekostnad
3,0/5
Vårt betyg4,0/5

Fördelar

  • Under 1 procents fel också utomhus, så avstånden håller på rangen
  • Två kameror mäter spinnet direkt på bollen
  • Ett års Foresight+ Silver med Course Pass ingår hos NordicaGolf

Nackdelar

  • Mäter bara bollen, inte klubbväg eller bladvinkel
  • Banspelet kostar omkring 4 800 kronor om året från andra året
Teknik
Två kameror
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
0,30 %
Medelfel utomhus
0,98 %
Klubbdata
Ingen
Abonnemang
Foresight+ Silver och Course Pass, 494 dollar om året
Kostnad på tre år
32 642 kr
Spinn
Mäts på bollen av två kameror
Placering
Bredvid bollen, omkring 50 cm bort
Skärm
2,8 tum
Banspel
Foresight Premier med Course Pass, första året ingår
22 999 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, Foresight GC2

Bäst för rangen och simulatorn

3. Bushnell Launch Pro

0,63 procents fel utomhus, närmast GCQuad av alla på rangen.

Bäst premium
Bushnell Launch Pro
7,9/10Testbetyg36 999 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, Bushnell Launch Pro
4,0

Bushnell Launch Pro är en kameraenhet byggd på Foresights GC3 och den mest träffsäkra modellen i MyGolfSpys test sammantaget. Den kostar 36 999 kronor.

Utomhus var felet 0,63 procent, lägst av alla, och inomhus 0,32. Den är alltså säker både på rangen i maj och i garaget i januari. Tre kameror läser både bollen och klubbhuvudet, så du får klubbhastighet, klubbväg och anfallsvinkel utöver bollens siffror.

Klubbdatan låser Bushnell bakom Foresight+ Silver, och banorna kräver Course Pass ovanpå. Tillsammans är det 494 dollar om året, alltså omkring 4 800 kronor, och efter tre år har den kostat drygt 51 000.

Launch Pro är för den som slår lika mycket ute som inne och vill ha samma siffror på båda ställena. Slår du mest inomhus ger GC2 nästan samma träffsäkerhet för 14 000 kronor mindre.

Träffsäkerhet inomhus
4,9/5
Träffsäkerhet utomhus
4,7/5
Vad den mäter
4,0/5
Ägandekostnad
2,0/5
Vårt betyg4,0/5

Fördelar

  • Lägst fel inne och ute sammantaget av alla 17 modeller som mättes
  • Tre kameror med samma teknik som Foresight GC3
  • Mäter klubbhastighet, klubbväg och anfallsvinkel

Nackdelar

  • Klubbdatan kräver abonnemang, och med banor blir det omkring 4 800 kronor om året
  • Över 51 000 kronor på tre år med abonnemanget
Teknik
Tre kameror
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
0,32 %
Medelfel utomhus
0,63 %
Klubbdata
Klubbhastighet, klubbväg, anfallsvinkel, med abonnemang
Abonnemang
Foresight+ Silver och Course Pass, 494 dollar om året
Kostnad på tre år
51 464 kr
Spinn
Mäts på bollen
Placering
Bredvid bollen
Banspel
Foresight Premier med Course Pass

Bäst för den som också vill ha GPS

4. Garmin Approach G82

En golf-GPS för banan som också mäter bollhastigheten på rangen.

Bäst budget
Garmin Approach G82
7,7/10Testbetyg6 895 krhos Out of BoundsKöp hos Out of Bounds, Garmin Approach G82
3,8

Garmin Approach G82 är en handhållen golf-GPS med en radar som mäter bollhastighet, klubbhastighet och smash factor. Den kostar 6 895 kronor och var femte bäst utomhus i MyGolfSpys test.

Felet var 1,60 procent inomhus och 1,61 utomhus, jämnast av alla mellan garaget och rangen. På rangen ställer du den på det medföljande stativet, och samma enhet följer sedan med ut på banan med kartor över fler än 43 000 banor. Radarn kräver inget abonnemang.

Spinn och utgångsvinkel mäter den inte, och den har ingen simulator. Du kan inte spela en runda inomhus med den.

G82 är köpet för den som vill ha en golf-GPS till banan och få sina hastigheter på köpet. Vill du slå mot en skärm i garaget och se vart bollen går är Square Golf Omni rätt sorts apparat.

Träffsäkerhet inomhus
4,4/5
Träffsäkerhet utomhus
4,4/5
Vad den mäter
1,5/5
Ägandekostnad
4,5/5
Vårt betyg3,8/5

Fördelar

  • Lika säker inne som ute, jämnast av alla elva
  • En golf-GPS med fler än 43 000 banor och 5 tums pekskärm i samma enhet
  • 8 timmars batteri i radarläge och 25 i GPS-läge
  • Inget abonnemang krävs för radarn

Nackdelar

  • Mäter bara bollhastighet, klubbhastighet, smash factor och tempo, inte spinn
  • Ingen simulator, så den går inte att spela banor med inomhus
Teknik
Radar
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
1,60 %
Medelfel utomhus
1,61 %
Klubbdata
Klubbhastighet och smash factor
Abonnemang
Inget för radarn
Kostnad på tre år
6 895 kr
Spinn
Mäts inte
Placering
På marken inom 0,3 m från bollen
Skärm
5 tum, pekskärm
Banspel
Ingen simulator
Batteri
8 timmar med radar, 25 med GPS

Bäst för simulator utan dator

5. Garmin Approach R50

Hela simulatorn i en låda, med 10 tums pekskärm och 43 000 banor.

Garmin Approach R50
7,6/10Testbetyg57 299 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, Garmin Approach R50
3,8

Garmin Approach R50 är en launch monitor och golfsimulator i samma låda, med en pekskärm på 10 tum. Den kostar 57 299 kronor och delade andraplatsen i MyGolfSpys test.

Du behöver ingen dator: rundan spelas direkt på enhetens skärm, eller på en extern skärm du kopplar in. Med Garmin Golf för 995 kronor om året får du fler än 43 000 banor, det billigaste abonnemanget av dem som tar betalt. Tre kameror mäter bladvinkel och klubbväg, och felet var 1,58 procent inomhus och 1,39 utomhus.

Priset är det som stoppar de flesta. För samma pengar får du nästan tre Square Golf Omni.

R50 är för den som vill ha en färdig simulator utan dator och kablar, och för den som redan har en Garmin på handleden. Alla andra får mer för pengarna med Omni.

Träffsäkerhet inomhus
4,4/5
Träffsäkerhet utomhus
4,4/5
Vad den mäter
5,0/5
Ägandekostnad
1,5/5
Vårt betyg3,8/5

Fördelar

  • Simulatorn sitter i enheten, med 10 tums pekskärm och fler än 43 000 banor
  • Mäter bladvinkel, klubbväg och anfallsvinkel med tre kameror
  • Garmins abonnemang kostar 995 kronor om året, lägst av dem som tar betalt

Nackdelar

  • 57 299 kronor, bara Full Swing KIT kostar mer
  • Klubbdatan kräver medföljande klistermärke på klubban
Teknik
Tre kameror
Inne eller ute
Inomhus och driving range
Medelfel inomhus
1,58 %
Medelfel utomhus
1,39 %
Klubbdata
Klubbväg, bladvinkel, anfallsvinkel, med klistermärke
Abonnemang
Garmin Golf, 995 kr om året
Kostnad på tre år
60 284 kr
Spinn
Mäts direkt när det går, annars uppskattat
Placering
Bredvid bollen
Skärm
10 tum, pekskärm
Banspel
Fler än 43 000 banor i Home Tee Hero
Batteri
4 timmar

Bäst för att mäta svinghastighet

6. Shot Scope LM1

Hastighet och längd för varje slag, för 2 599 kronor.

Shot Scope LM1
7,4/10Testbetyg2 599 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, Shot Scope LM1
3,7

Shot Scope LM1 är en liten radar som visar klubbhastighet, bollhastighet och smash factor. För 2 599 kronor utan abonnemang är den den billigaste vägen till egna siffror.

Efter varje slag visar LM1 hastigheten och hur långt bollen gick, både carry och total längd. Shot Scope tar inget för appen eller uppdateringarna, och historiken sparas så att du ser om svinghastigheten ökar under vintern.

Spinn, utgångsvinkel och riktning mäter den inte. MyGolfSpys testare tyckte att siffrorna höll med wedgar och korta järn men inte med drivern eller de långa klubborna.

LM1 passar den som vill veta hur långt varje klubba går och hur fort den svingar. Vill du också se spinnet är Rapsodo MLM2XPRO för 9 399 kronor det billigaste steget upp.

Träffsäkerhet inomhus
4,0/5
Träffsäkerhet utomhus
3,7/5
Vad den mäter
1,5/5
Ägandekostnad
5,0/5
Vårt betyg3,7/5

Fördelar

  • Billigast av de elva, och inget abonnemang någonsin
  • Visar klubbhastighet, bollhastighet, smash factor, carry och total längd direkt på skärmen
  • Fungerar inne och ute, med historik över dina pass

Nackdelar

  • Mäter inte spinn, utgångsvinkel eller riktning
  • MyGolfSpys testare fann siffrorna opålitliga för drivers, träklubbor och långa järn
Teknik
Radar
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
2,61 %
Medelfel utomhus
3,22 %
Klubbdata
Klubbhastighet och smash factor
Abonnemang
Inget
Kostnad på tre år
2 599 kr
Spinn
Mäts inte
Längd
Carry och total
Placering
1,5 m bakom bollen
Skärm
3,5 tum, i färg
Banspel
Ingen simulator
2 599 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, Shot Scope LM1

Bäst för rangen utan abonnemang

7. FlightScope Mevo Gen2

Radar och kamera i fickformat, utan abonnemang och med åtta banor.

FlightScope Mevo Gen2
7,3/10Testbetyg15 999 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, FlightScope Mevo Gen2
3,6

FlightScope Mevo Gen2 är en liten radar med kamera som får plats i golfbagens ficka, och den kostar 15 999 kronor utan något abonnemang.

FlightScope tar inga löpande avgifter, och åtta banor i E6 Connect ingår, så kostnaden efter tre år är densamma som priset. Utomhus var felet 2,44 procent, i nivå med Omni. Batteriet räcker 6 timmar och laddas med samma kabel som telefonen, så den följer med till rangen hela säsongen.

Klubbväg och bladvinkel låser FlightScope upp först med Pro Package, som kostar extra. Inomhus var felet 3,86 procent, och spinnet blir bara rätt med Titleist RCT-bollar eller klistermärken på bollen. Enheten ska dessutom stå 2,4 meter bakom bollen, och bollen behöver lika långt att flyga, så ett litet garage räcker inte.

Mevo Gen2 passar den som tränar mest på rangen och vill slippa abonnemang. För garaget är Square Golf Omni bättre för 5 500 kronor mer.

Träffsäkerhet inomhus
3,5/5
Träffsäkerhet utomhus
4,0/5
Vad den mäter
3,0/5
Ägandekostnad
4,0/5
Vårt betyg3,6/5

Fördelar

  • Inget abonnemang, och åtta banor i E6 Connect ingår
  • Radar och kamera tillsammans, upp till 20 mätvärden för boll och klubba
  • 6 timmars batteri som laddas med USB-C

Nackdelar

  • Felet inomhus är nästan dubbelt så stort som Omnis
  • Klubbväg och bladvinkel kräver det köpta tillägget Pro Package
  • Spinnet inomhus kräver Titleist RCT-bollar eller aluminiumklistermärken
  • Står 2,4 meter bakom bollen och vill ha 2,4 meter bollflykt framför
Teknik
Radar och kamera
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
3,86 %
Medelfel utomhus
2,44 %
Klubbdata
Anfallsvinkel; klubbväg och bladvinkel med köpt Pro Package
Abonnemang
Inget
Kostnad på tre år
15 999 kr
Spinn
Inomhus med RCT-bollar eller klistermärken
Placering
2,4 m bakom bollen, 2,4 m bollflykt
Banspel
8 banor i E6 Connect ingår
Batteri
6 timmar, USB-C

Bäst för simulator under 10 000 kr

8. Rapsodo MLM2XPRO

1,53 procents fel inomhus och mätt spinn, för 9 399 kronor.

Rapsodo MLM2XPRO
7,2/10Testbetyg9 399 krhos NordicaGolfKöp hos NordicaGolf, Rapsodo MLM2XPRO
3,6

Rapsodo MLM2XPRO är en radar med två kameror som mäter spinn och klubbväg. Den kostar 9 399 kronor och är den mest träffsäkra simulatorn inomhus under 10 000.

Inomhus var felet 1,53 procent, lite mindre än Garmin R50:s, för en sjättedel av priset. Spinnet mäts med Titleist RPT-bollar, och NordicaGolf skickar med 12. Med Core för 199,99 dollar om året får du svingvideo i 240 bilder per sekund och fler än 30 000 banor.

Utomhus steg felet till 9,15 procent, så på rangen är siffrorna osäkra.

MLM2XPRO är rätt köp för en simulator i garaget när budgeten tar slut vid 10 000 kronor. Ska den med till rangen är FlightScope Mevo Gen2 det säkrare valet.

Träffsäkerhet inomhus
4,4/5
Träffsäkerhet utomhus
1,3/5
Vad den mäter
4,0/5
Ägandekostnad
4,0/5
Vårt betyg3,6/5

Fördelar

  • Lägre fel inomhus än Garmin R50, för en sjättedel av priset
  • Radar och två kameror mäter spinn, klubbväg och anfallsvinkel
  • Levereras med 12 Titleist RPT-bollar hos NordicaGolf
  • Fler än 30 000 banor med Core-abonnemanget

Nackdelar

  • Felet utomhus var sex gånger så stort som inomhus
  • Spinnet kräver RPT-bollar
  • Svingvideo och banor kräver Core för 199,99 dollar om året
Teknik
Radar och två kameror
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
1,53 %
Medelfel utomhus
9,15 %
Klubbdata
Klubbväg och anfallsvinkel
Abonnemang
Rapsodo Core, 199,99 dollar om året
Kostnad på tre år
15 255 kr
Spinn
Med RPT-bollar
Placering
2,3 m bakom bollen, 2,4 m till nätet
Banspel
Fler än 30 000 banor med Core

Bäst för en GolfJoy-studio

9. GolfJoy Spica 3

Tre kameror och egen pekskärm, med 1,90 procents fel på rangen.

GolfJoy Spica 3
6,5/10Testbetyg53 999 krhos ScandigolfAnnons · ScandigolfKöp hos Scandigolf, GolfJoy Spica 3
3,2

GolfJoy Spica 3 är en kameraenhet med tre kameror och egen pekskärm, och hos Scandigolf kostar den 53 999 kronor.

Utomhus var felet 1,90 procent, och den läser vilken boll som helst, så du kan slå rangens egna bollar och få rätt spinn. Pekskärmen på enheten visar siffrorna efter varje slag, och klubbväg och anfallsvinkel kommer med när klistermärkena sitter på klubban. GolfJoys egna banor kostar 249 euro om året.

Inomhus var felet 3,85 procent, två och en halv gånger så mycket som Rapsodo MLM2XPRO för en sjättedel av priset.

För pengarna finns bättre val både inne och ute. Spica 3 är för den som redan bygger en GolfJoy-studio och vill ha samma programvara i en bärbar enhet.

Träffsäkerhet inomhus
3,5/5
Träffsäkerhet utomhus
4,2/5
Vad den mäter
4,0/5
Ägandekostnad
1,5/5
Vårt betyg3,2/5

Fördelar

  • Sjätte lägst fel på rangen av 15 modeller som mättes ute
  • Tre kameror och pekskärm, så den fungerar utan telefon
  • Mäter med vilken boll som helst, även helt vita bollar

Nackdelar

  • Felet inomhus är dubbelt så stort som utomhus
  • 53 999 kronor plus GolfJoys banor för 249 euro om året
  • Klubbdatan kräver klistermärken på klubban
Teknik
Tre kameror
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
3,85 %
Medelfel utomhus
1,90 %
Klubbdata
Klubbväg och anfallsvinkel, med klistermärken
Abonnemang
GolfJoy Basic, 249 euro om året
Kostnad på tre år
62 177 kr
Spinn
Mäts med vilken boll som helst
Skärm
Pekskärm på enheten
Banspel
30 virtuella banor med Basic
53 999 krhos ScandigolfAnnons · ScandigolfKöp hos Scandigolf, GolfJoy Spica 3

Bäst för svingvideo på rangen

10. Full Swing KIT

16 mätvärden för boll och klubba utan att något behöver låsas upp.

Full Swing KIT
6,1/10Testbetyg69 999 krhos SpelbordAnnons · SpelbordKöp hos Spelbord, Full Swing KIT
3,0

Full Swing KIT är en radar med inbyggd kamera och färgskärm, och den mäter 16 värden för boll och klubba utan något abonnemang. Hos Spelbord kostar den 69 999 kronor.

Allt den mäter, inklusive bladvinkeln, ingår från första slaget, och kameran filmar svingen så att du ser rörelsen bakom siffrorna. 15 banor i Full Swing Golf ingår, och skärmen visar de värden du själv väljer.

Felet var 5,32 procent inomhus, mer än hos någon annan modell här, och 4,39 utomhus. Flera av de andra kostar en tredjedel.

KIT är för den som vill ha svingvideo och all klubbdata på rangen utan abonnemang. Den som ser till siffrorna får mer träffsäkerhet för mindre pengar med Square Golf Omni.

Träffsäkerhet inomhus
2,9/5
Träffsäkerhet utomhus
3,2/5
Vad den mäter
5,0/5
Ägandekostnad
1,5/5
Vårt betyg3,0/5

Fördelar

  • 16 mätvärden för boll och klubba, inklusive bladvinkel, utan abonnemang
  • Radar och inbyggd kamera som filmar svingen
  • 15 banor i Full Swing Golf ingår

Nackdelar

  • Störst fel inomhus av de elva
  • 69 999 kronor, dyrast av de elva
  • Står 2,4 meter bakom bollen och vill ha 2,4 till 3 meter till nätet
Teknik
Radar och kamera
Inne eller ute
Båda
Medelfel inomhus
5,32 %
Medelfel utomhus
4,39 %
Klubbdata
Klubbväg, bladvinkel, anfallsvinkel
Abonnemang
Inget
Kostnad på tre år
69 999 kr
Spinn
Mäts
Skärm
Ja, i färg
Placering
2,4 m bakom bollen, 2,4 till 3 m till nätet
Banspel
15 banor ingår
69 999 krhos SpelbordAnnons · SpelbordKöp hos Spelbord, Full Swing KIT

Bäst för en fast inomhusstudio

11. SkyTrak ST MAX

Bladvinkel och klubbväg i en enhet byggd för inomhusstudion.

SkyTrak ST MAX
5,9/10Testbetyg39 999 krhos ScandigolfAnnons · ScandigolfKöp hos Scandigolf, SkyTrak ST MAX
2,9

SkyTrak ST MAX är en inomhusenhet med kamera och dubbel radar som mäter både bollen och klubbhuvudets vinklar. Den kostar 39 999 kronor.

Den visar bladvinkeln, klubbvägen och skillnaden mellan dem, alltså det som avgör om bollen skruvar åt höger eller vänster. SkyTrak säljer banspelet som Core för 299,99 dollar om året, och då kommer en ny bana varje månad.

Inomhus var felet 4,56 procent, dubbelt så stort som hos Square Golf Omni, som mäter samma klubbvinklar. Utomhus finns inga tal, eftersom SkyTrak bygger den för inomhusbruk.

Har du redan ett SkyTrak-konto och en studio byggd kring det är ST MAX nästa steg. Köper du din första launch monitor är Omni bättre och billigare på tre år.

Träffsäkerhet inomhus
3,2/5
Träffsäkerhet utomhus
1,0/5
Vad den mäter
5,0/5
Ägandekostnad
2,5/5
Vårt betyg2,9/5

Fördelar

  • Mäter bladvinkel, klubbväg och vinkeln mellan dem
  • Kamera och dubbel radar i samma enhet
  • Core-abonnemanget ger en ny bana varje månad

Nackdelar

  • Felet inomhus är dubbelt så stort som Omnis
  • Byggd bara för inomhus
  • Banspelet kräver Core för 299,99 dollar om året
Teknik
Kamera och dubbel radar
Inne eller ute
Inomhus
Medelfel inomhus
4,56 %
Medelfel utomhus
Byggd för inomhus
Klubbdata
Klubbväg, bladvinkel, vinkel mellan blad och bana
Abonnemang
SkyTrak Core, 299,99 dollar om året
Kostnad på tre år
48 783 kr
Spinn
Mäts, backspinn och sidospinn
Placering
Bredvid bollen
Banspel
Banor med Core
Batteri
4 timmar
39 999 krhos ScandigolfAnnons · ScandigolfKöp hos Scandigolf, SkyTrak ST MAX

Andra modeller vi övervägde

Modeller som säljs i Sverige men inte är rankade, med skälet utskrivet.

  • GarminApproach R10cirka 6 899 kr hos NordicaGolfDen var inte med i MyGolfSpys test 2026 och kan därför inte ställas mot de andra. I deras test 2025 var den bäst under 500 dollar. Det är en radar som står 1,8 till 2,4 meter bakom bollen, och banorna kräver ett Garmin Golf-abonnemang.
  • ForesightGC3Trea på träffsäkerhet inomhus och tvåa utomhus, men Bushnell Launch Pro är byggd på samma teknik, kostar mindre och var träffsäkrare i testet.
  • UneekorEye Mini Lite3,43 procents medelfel inomhus och byggd bara för inomhusbruk. Ingen svensk butik säljer den i kronor; Golfroom tar betalt i euro.
  • FlightScopeMevo+1,17 procents medelfel inomhus men 9,01 på rangen. Mevo Gen2 är efterföljaren och var bättre utomhus.
  • Voice CaddieSC4 Procirka 6 690 kr12,07 procents medelfel inomhus, mer än dubbelt så mycket som någon rankad modell.
  • Blue TeesRainmakercirka 7 999 kr hos Scandigolf11,96 procents medelfel inomhus och 13,63 utomhus, sämst av alla på rangen.
  • RapsodoMLM2 Procirka 8 499 kr hos NordicaGolfFöregångaren till MLM2XPRO, som är den modell MyGolfSpy testade 2026. Siffrorna går inte att låna över.
  • Square GolfHome Editioncirka 8 995 kr hos NordicaGolfDen första Square Golf, utan Omnis klubbdata. MyGolfSpy testade Omni, inte den här.
  • BushnellLaunch Pro Indoorcirka 24 999 kr hos NordicaGolfEn inomhusversion av Launch Pro som MyGolfSpy inte testade för sig. Den är byggd bara för inomhus.

Köpguide

Radar eller kamera, hur mycket plats du behöver, vad abonnemanget kostar och vad du ska mäta.

Vad en launch monitor mäter

En launch monitor mäter vad som händer i träffen och räknar ut vart bollen hade tagit vägen. Den enklaste visar bara klubbhastighet och bollhastighet. De bästa läser också bollens spinn, klubbans väg genom träffen och vinkeln på bladet.

Siffrorna har tre användningar, och de kräver olika mycket av apparaten:

  • Avstånd per klubba. Hur långt varje järn går i luften, det som kallas carry. Här räcker bollhastighet, utgångsvinkel och spinn.
  • Svingen. Varför bollen skruvar. Här behövs klubbväg och bladvinkel.
  • Simulator. Att spela en bana mot en skärm i garaget. Här behövs allt ovan, plus programvara med banor.

Felet kan skilja 18 gånger mellan två modeller

En launch monitor som visar fel avstånd lär dig fel klubbval. MyGolfSpy mätte 17 modeller 2026, och varje slag mättes samtidigt av Foresights proffsmätare GCQuad, som kostar omkring 16 000 dollar. Sedan räknade de ut hur många procent varje modell låg fel i genomsnitt.

Skillnaderna är stora. Foresight GC2 och Bushnell Launch Pro hade 0,3 procents fel inomhus, Full Swing KIT 5,3 och Voice Caddie SC4 Pro 12,1. Som tumregel är 2 procents fel ungefär 3 meter på ett järn som går 150 meter. Det är därför träffsäkerheten väger mest i vår jämförelse.

Inne och ute är två olika mätningar

En svensk golfare slår mest inomhus från oktober till april. Då flyger bollen två eller tre meter in i ett nät, och apparaten måste räkna ut resten. Ute på rangen ser den hela bollbanan.

Vissa modeller klarar det ena mycket bättre än det andra:

Launch monitorInomhusUtomhus
Rapsodo MLM2XPRO1,53 %9,15 %
FlightScope Mevo Gen23,86 %2,44 %
GolfJoy Spica 33,85 %1,90 %
Garmin Approach R501,58 %1,39 %

Garmin R50 och G82 höll sig nästan lika bra på båda ställena. Slår du nästan bara i garaget ska du läsa inomhuskolumnen. Ska apparaten med till rangen behöver båda vara låga.

Radar eller kamera

En kamera fotograferar bollen, och ofta klubbhuvudet, i träffen. Spinnet räknas ut ur bilderna. De tre modeller som hade lägst fel inomhus, GC2, Launch Pro och Foresight GC3, är alla kameraenheter.

En radar följer bollen efter träffen. Inomhus ser den bara de första metrarna, och därför vill FlightScope att du använder Titleist RCT-bollar eller klistermärken på bollen för att få rätt spinn i Mevo Gen2. Rapsodo behöver sina RPT-bollar av samma skäl.

Flera modeller kombinerar båda. Mevo Gen2, Rapsodo MLM2XPRO, Full Swing KIT och SkyTrak ST MAX har både radar och kamera.

En radar bakom bollen behöver nästan 5 meter

En kamera står bredvid bollen, så rummet behöver bara plats för svingen och några meter till nätet. Återförsäljaren PlayBetter räknar med ungefär 3 meters djup för kameraenheter som Square Golf Omni.

En radar ska stå bakom bollen och se den flyga. FlightScope vill ha 2,4 meter från Mevo Gen2 till bollen och 2,4 meter bollflykt framför, och Full Swing vill ha KIT 2,4 meter bakom bollen och 2,4 till 3 meter fram till nätet. Det blir nära 5 meter innan du räknat med svingen.

GolfJoy anger en takhöjd på 2,75 till 3,10 meter för Spica 3 Plus. Takhöjden är det många garage och källare faller på, och den gäller alla modeller: en driver behöver plats över huvudet. Slår både höger- och vänsterhänta i samma rum räknar SkyTrak med 30 till 60 centimeter extra bredd.

Mät rummet och skriv in måtten här, så ser du vilken uppställning som ryms:

Får golfsimulatorn plats?

Bredd och takhöjd, samma för alla uppställningar

Bredd, riktmärke 3,05 m
räcker
Takhöjd, riktmärke 2,74 m
4 cm för lågt

Taket är lägre än riktmärket, så provsvinga en driver först.

Bredvid bollen

Trångt

Square Golf Omni, Garmin R50, Bushnell Launch Pro, Foresight GC2, GolfJoy Spica 3, SkyTrak ST MAX och Garmin G82

Djupet räcker. Men taket är 4 cm för lågt.

Djup
minst 3,05 m, gärna 3,66

Enheten står bredvid bollen, så rummet behöver bara plats för svingen och några meter till nätet. Kameraenheterna fotograferar träffen. Radarn i Garmin G82 ska enligt Garmins manual stå inom 0,3 meter från bollen, i linje med dig och bollen.

Liten radar bakom bollen

Trångt

Shot Scope LM1

Djupet räcker med 4 cm över minimimåttet. Men taket är 4 cm för lågt.

Djup
minst 3,96 m

Enheten står 1,2 till 1,5 meter bakom bollen enligt Shot Scopes manual för LM1.

Radar bakom bollen

Ryms inte

FlightScope Mevo Gen2, Full Swing KIT och Rapsodo MLM2XPRO

Rummet är 88 cm för grunt för den här uppställningen. Dessutom är taket 4 cm för lågt.

Djup
minst 4,88 m, gärna 5,49
Rapsodo MLM2XPRO
minst 4,72 m

Enheten står bakom bollen och ska se den flyga innan den når nätet. FlightScope och Full Swing anger 2,4 meter bakom bollen och minst 2,4 meter bollflykt. Rapsodo anger 2,3 meter bakom bollen och minst 2,4 meter till nätet för MLM2XPRO, alltså 4,72 meter.

Måtten är tillverkarnas där de finns, annars återförsäljaren PlayBetters riktmärken. Svinga en driver långsamt i rummet innan du köper, för takhöjden beror också på hur lång du är.

Öppna som egen sida: Får golfsimulatorn plats?

Abonnemanget kan kosta 14 000 kronor på tre år

Nästan alla tillverkare säljer banspel och ibland även mätvärden som abonnemang. Det här tar de för tre år:

Launch monitorAbonnemangTre år
Square Golf OmniInget, 1 000 krediter till banorna ingår0 kr
FlightScope Mevo Gen2Inget0 kr
Full Swing KITInget0 kr
Shot Scope LM1Inget0 kr
Garmin Approach G82Inget för radarn0 kr
Garmin Approach R50Garmin Golf, 995 kr om året2 985 kr
Rapsodo MLM2XPROCore, 199,99 dollar om året5 856 kr
GolfJoy Spica 3Basic, 249 euro om året8 178 kr
SkyTrak ST MAXCore, 299,99 dollar om året8 784 kr
Foresight GC2Foresight+ Silver och Course Pass, första året ingår9 643 kr
Bushnell Launch ProForesight+ Silver och Course Pass14 465 kr

Bushnell låser dessutom klubbdatan bakom abonnemanget, så utan det ser du bara bollens siffror. Square Golfs krediter räcker till mer än 55 rundor, och påfyllning kostar 19,99 pund per 1 000.

Klubbdata, eller bara bollen

Bollens siffror säger var den hamnade. Klubbdatan säger varför. Klubbväg är riktningen klubbhuvudet rör sig i, och bladvinkel är åt vilket håll bladet pekar i träffen. Skillnaden mellan dem avgör om bollen skruvar åt höger eller vänster.

Square Golf Omni, Garmin R50, SkyTrak ST MAX och Full Swing KIT mäter båda. Bushnell Launch Pro, GolfJoy Spica 3 och Rapsodo MLM2XPRO mäter klubbväg men inte bladvinkel. FlightScope Mevo Gen2 mäter båda bara med det köpta tillägget Pro Package. Foresight GC2 mäter bara bollen. Garmin G82 och Shot Scope LM1 mäter klubbhastighet och bollhastighet, men varken spinn eller utgångsvinkel.

Smash factor är bollhastigheten delat med klubbhastigheten, och talet säger hur väl klubbans fart gick över i bollen. Visar din launch monitor båda hastigheterna, skriv in dem här:

Svinghastighet och längd

Enhet

Uppskattad carry, längden i luften, med driver

187 meter

Bollhastigheten är räknad med proffsens smash factor, 1,49. Skriv in din egen bollhastighet för att se hur bra träffen är.

Din bollhastighet
134 mph, uträknad
PGA-touren
115 mph → 258 m
LPGA-touren
96 mph → 204 m

Snittalen är TrackMans för PGA- och LPGA-touren 2023. Carry är en uppskattning som utgår från proffsens utgångsvinkel och spinn. Den visar vad hastigheten räcker till, inte vad du slår på banan.

Öppna som egen sida: Svinghastighet och längd

Klistermärken och märkta bollar

Flera modeller vill ha något extra på klubban eller bollen. Garmin R50 behöver ett medföljande klistermärke på klubban för klubbdatan, och GolfJoy Spica 3 likaså. Square Golf Omni läser bollens gropar och fungerar med vilken boll som helst.

Märkta bollar kostar pengar och ska bytas när de slits. Räkna med det om du väljer Rapsodo eller FlightScope och vill ha rätt spinn inomhus.

Nät och matta kostar från 1 800 kronor

Räkna med nät och slagmatta utöver apparaten. Hos Scandigolf kostar ett övningsnät från Pure2Improve 1 199 kronor, en nätbur som fångar snedträffar 2 995 kronor och en slagmatta från GolfGear 599 kronor. För att spela banor på en större skärm behöver du också en tv, en dator eller en projektor.

Simulator eller tränare

Ska du spela hela rundor inomhus behöver du en modell med banor och en skärm eller projektor att slå mot. Garmin Approach R50 har simulatorn inbyggd med en pekskärm på 10 tum och fler än 43 000 banor genom Garmin Golf. Square Golf Omni har egna banor där 1 000 krediter ingår, och FlightScope ger åtta banor i E6 Connect.

Vill du bara veta hur långt du slår räcker en enklare apparat. Shot Scope LM1 (2 599 kr) visar carry och total längd för varje slag. Garmin Approach G82 (6 895 kr) är också en golf-GPS för banan, och felet var bara 1,6 procent både inne och ute.

Vad du ska lägga

Under 10 000 kronor finns tre bra vägar. Shot Scope LM1 (2 599 kr) visar hastighet och längd. Garmin Approach G82 (6 895 kr) är också en golf-GPS. Rapsodo MLM2XPRO (9 399 kr) är en hel simulator inomhus, med abonnemang.

Mellan 15 000 och 25 000 kronor ligger de flesta som vill ha en riktig simulator i garaget. Square Golf Omni (21 499 kr) och Foresight GC2 (22 999 kr) är de två vi skulle välja mellan.

Över 35 000 kronor betalar du för att slippa kompromissa ute, som med Bushnell Launch Pro (36 999 kr), eller för en simulator utan dator, som Garmin Approach R50 (57 299 kr).

Innan du köper

  • Mät rummet först. Bredden för svingen, takhöjden och avståndet till nätet avgör vilka modeller som går att ställa upp.
  • Räkna abonnemanget i tre år, inte bara det första, som ofta ingår.
  • Räkna med nät och matta, från omkring 1 800 kronor.
  • Kontrollera att din telefon eller dator stöds, om modellen saknar egen skärm.
  • Köper du en present: fråga om han eller hon slår höger- eller vänsterhänt, och om det ska gå att spela banor.

Så gjorde vi jämförelsen

Vad vi läste, hur vi viktade och vad vi inte har gjort.

35 %

Träffsäkerhet inomhus

Hur nära Foresights proffsmätare GCQuad modellen hamnade i MyGolfSpys inomhustest, mätt som medelfel i procent. Foresight GC2 och Bushnell Launch Pro hade 0,3 procents fel. Full Swing KIT hade 5,3, alltså nästan 18 gånger så mycket.

Inomhus väger tyngst eftersom det är där en svensk golfare använder sin launch monitor från oktober till april. Ett fel på några procent i garaget blir ett felvalt järn på banan i maj.

  • 5,0 minus 0,4 poäng per procentenhet medelfel, avrundat till en decimal
  • 1,0 vid 10 procents medelfel eller mer
20 %

Träffsäkerhet utomhus

Samma mätning på en driving range, där bollen flyger hela vägen. Här skiljer sig radar och kamera mest: Rapsodo MLM2XPRO hade 1,5 procents fel inomhus och 9,2 utomhus.

Utomhus väger mindre eftersom säsongen är kort och rangen har egna avståndsskyltar att jämföra mot. Den som vill ta med sig sin launch monitor till rangen bör ändå läsa den här raden först.

  • 5,0 minus 0,4 poäng per procentenhet medelfel, avrundat till en decimal
  • 1,0 vid 10 procents medelfel eller mer
  • 1,0 när tillverkaren avgränsar modellen till inomhusbruk
20 %

Vad den mäter

Om modellen mäter klubbans väg och bladets vinkel i träffen, eller bara vad bollen gör efteråt. Klubbväg och bladvinkel förklarar varför bollen skruvar, och det är den informationen en tränare frågar efter först.

Fyra modeller mäter allt det här och tre till mäter klubbväg utan bladvinkel. FlightScope Mevo Gen2 mäter klubbväg och bladvinkel bara med ett köpt tillägg. Garmin G82 och Shot Scope LM1 mäter varken spinn eller utgångsvinkel, och det är de två kriteriet framför allt skiljer ut.

  • 5,0 för spinn, klubbväg och bladvinkel
  • 4,0 för spinn och klubbväg, men bladvinkel bara som köpt tillägg eller inte alls
  • 3,0 för spinn och utgångsvinkel men ingen klubbväg
  • 1,5 för bara boll- och klubbhastighet och längd, utan spinn
25 %

Ägandekostnad

Priset plus tre års abonnemang hos tillverkaren för klubbdata och banspel i tillverkarens egen app. Abonnemangen skiljer mer än priset: Garmins kostar 995 kronor om året, Bushnell vill ha drygt 4 800 för klubbdata och banor, och Square Golf, FlightScope och Full Swing tar ingenting.

Kostnaden väger 25 eftersom en launch monitor för 20 000 kronor kan bli en på 35 000 efter tre vintrar.

  • 5,0 för högst 5 000 kronor på tre år
  • 4,5 för 5 001 till 10 000 kronor
  • 4,0 för 10 001 till 20 000 kronor
  • 3,5 för 20 001 till 30 000 kronor
  • 3,0 för 30 001 till 40 000 kronor
  • 2,5 för 40 001 till 50 000 kronor
  • 2,0 för 50 001 till 60 000 kronor
  • 1,5 för 60 001 till 70 000 kronor
  • 1,0 för över 70 000 kronor

Så räknas betygen fram, med räkneexempel

Därför kan du lita på oss

  • Vi läser experttesterna

    Ingen redaktion i Sverige testar allt. Vi går igenom de oberoende tester som finns, ställer dem mot varandra och länkar till varenda en så du kan kontrollera oss.

  • Samma viktning för alla

    Varje produkt bedöms mot samma kriterier med samma vikter, och viktningen står öppet på sidan. Betyget räknas fram ur delbetygen, inte tvärtom.

  • Ingen kan köpa en placering

    Vi får en andel av köpet när du handlar via länkarna här. Det avgör inte vem som blir etta, vilka betyg som sätts eller vilka produkter som är med.

  • Två personer, inte en

    Den som skriver testet är inte den som granskar det. Priser, mätvärden och påståenden kontrolleras mot källan innan publicering.

Hela metoden och vilka vi är.

Källor

Varje uppgift på sidan går att spåra hit.

Källor och andra tester

  • Best Golf Personal Launch Monitors Of 2026, MyGolfSpy

    MyGolfSpy · USA · 2026-11-02

    17 launch monitorer provade inomhus och på Kiln Creek Golf Club, varje slag jämfört med en Foresight GCQuad. Härifrån kommer medelfelet i procent inomhus och utomhus för varje rankad modell. Testet räknar inte med abonnemangens kostnad, och Garmin Approach R10 var inte med.

  • Best Golf Personal Launch Monitor of 2025, MyGolfSpy

    MyGolfSpy · USA · 2025-12-19

    Förra årets test, där Garmin Approach R10 utsågs till bäst under 500 dollar. Vi använder det bara för R10, som saknas i 2026 års test, och blandar aldrig de två årens tal.

  • How Much Does Foresight Cost?, Foresight Sports

    Foresight Sports · USA

    Priserna för Foresight+ Silver och Course Pass, som både Foresight GC2 och Bushnell Launch Pro använder för banspel. Det är grunden för deras tre års kostnad.

  • Launch Pro, Bushnell Golf Europe

    Bushnell Golf Europe · EU

    Vilka mätvärden Launch Pro ger, och att klubbdatan kräver abonnemang. Härifrån kommer också att Launch Pro Indoor bara används inomhus.

  • Approach R50 och medlemskap i Garmin Golf, Garmin

    Garmin · Sverige

    R50:s skärm, kameror och batteri, och att banorna kräver Garmin Golf för 995 kronor om året. Mätvärdena per slag står i Garmins supportartikel om R50.

  • Approach G82, Garmin

    Garmin · Sverige

    Vad radarn i G82 mäter, alltså boll- och klubbhastighet, smash factor och tempo, och batteritiden i radarläge.

  • Square Golf Omni Launch Monitor, Square Golf

    Square Golf · EU

    Omnis kameror, boll- och klubbdata, batteri och de 1 000 krediterna till banorna. Att Square Golf inte kräver abonnemang står i deras FAQ.

  • Mevo Gen2, FlightScope

    FlightScope · USA

    Mevo Gen2:s mätvärden, avstånden bakom bollen och framför den, kravet på RCT-bollar eller klistermärken för spinn inomhus, att inga löpande avgifter tas, och att klubbväg och bladvinkel kräver det köpta Pro Package.

  • MLM2XPRO Golf Launch Monitor & Simulator, Rapsodo

    Rapsodo · USA

    Mätvärdena, att spinnet mäts med RPT-bollar, och att svingvideo och banor kräver Core för 199,99 dollar om året.

  • SKYTRAK ST MAX och medlemskap, SkyTrak

    SkyTrak · USA

    ST MAX:s teknik, klubbdata och att den är byggd för inomhusbruk. Priset för Core, som krävs för banspel, står på SkyTraks sida om medlemskap.

  • GOLFJOY Spica 3, GolfJoy

    GolfJoy · USA

    Spica 3:s kameror, klubbdata och kravet på klistermärken på klubban. Priset för GolfJoys banpaket står hos GolfJoy Europe.

  • FULL SWING KIT, Full Swing

    Full Swing · EU

    KIT:s 16 mätvärden, att inget behöver låsas upp, de 15 banorna och avståndet bakom bollen.

  • LM1 Launch Monitor, Shot Scope

    Shot Scope · EU

    Vad LM1 mäter, däribland carry och total längd, att den ska stå 1,5 meter bakom bollen och att appen är fri från abonnemang. Att spinn och utgångsvinkel saknas står i MyGolfSpys test.

  • Pricing, Square Golf

    Square Golf · EU

    Att rangen och klubbdatan är gratis, att en kredit är ett hål för en spelare, att 1 000 krediter räcker till mer än 55 rundor och att påfyllning kostar 19,99 pund per 1 000.

  • GC2 User Manual, Foresight Sports

    Foresight Sports · USA

    Att GC2 står bredvid bollen, med en slagzon för högerhänta och en för vänsterhänta omkring 50 centimeter från enheten.

  • Approach R10 Owner's Manual, Garmin

    Garmin · EU

    Att R10 ska stå 1,8 till 2,4 meter bakom bollen, att bollen inomhus ska ligga minst 2,4 meter från nätet och att banorna kräver Garmin Golf.

  • Approach G82 Owner's Manual, Garmin

    Garmin · EU

    Att G82 på rangen ska stå på marken inom 0,3 meter från bollen, i linje med spelaren och bollen.

  • MLM2XPRO: uppställning och utrymme, Rapsodo

    Rapsodo · USA

    Att MLM2XPRO ska stå 2,3 meter bakom bollen och att bollen inomhus ska ligga minst 2,4 meter från nätet.

  • Plan Your Space, SkyTrak

    SkyTrak · USA

    Rumsmåtten SkyTrak räknar med: 12 fot bredd, 9 till 10 fot i tak, 17 fot djup för en bekväm studio, och 1 till 2 fot extra bredd om både höger- och vänsterhänta ska slå.

  • Golf simulator space requirements, PlayBetter

    PlayBetter · USA

    Återförsäljarens riktmärken för rummet: omkring 10 fot djup för kameraenheter som står bredvid bollen, och 9 fot i tak för de flesta golfare.

  • Övningsnät och slagmattor, Scandigolf

    Scandigolf · Sverige · 2026-11-02

    Ordinarie priser på ett övningsnät från Pure2Improve, en nätbur och en slagmatta från GolfGear, som underlag för vad nät och matta kostar utöver apparaten.

  • Valutakurser, dollar och euro, Sveriges riksbank

    Sveriges riksbank · Sverige · 2026-11-02

    Kursen vi räknat abonnemangen till kronor med: 9,76 för en dollar och 10,95 för en euro.

Vanliga frågor

Vilken launch monitor är bäst 2026?

Square Golf Omni för 21 499 kronor. Den mäter bladvinkel, klubbväg och spinn med vilken boll som helst, hade 2,16 procents fel inomhus och kräver inget abonnemang. Foresight GC2 för 22 999 kronor har lägst fel inomhus, 0,30 procent, men mäter bara bollen.

Hur träffsäker är en launch monitor?

Det skiljer mycket. MyGolfSpy mätte 17 modeller samtidigt med Foresights proffsmätare GCQuad 2026. De bästa, GC2 och Bushnell Launch Pro, hade 0,3 procents fel inomhus. Full Swing KIT hade 5,3 och Voice Caddie SC4 Pro 12,1. Samma modell kan dessutom skilja mellan inne och ute: Rapsodo MLM2XPRO hade 1,5 procents fel inomhus och 9,2 på rangen.

Behöver man abonnemang till en launch monitor?

Till de flesta, om du vill spela banor. Garmin Golf kostar 995 kronor om året, Rapsodo Core 199,99 dollar, SkyTrak Core 299,99 dollar och Foresights Silver med Course Pass 494 dollar. Bushnell låser dessutom klubbdatan bakom abonnemanget. FlightScope Mevo Gen2, Full Swing KIT och Shot Scope LM1 tar ingenting. Square Golf tar inget för rangen och klubbdatan, och 1 000 krediter till banorna ingår.

Hur mycket plats behöver en launch monitor inomhus?

Det beror på var den står. En kamera som Square Golf Omni står bredvid bollen, och återförsäljaren PlayBetter räknar med ungefär 3 meters rumsdjup och 2,74 meter i tak. En radar som FlightScope Mevo Gen2 och Full Swing KIT står 2,4 meter bakom bollen och vill ha minst 2,4 meter fram till nätet, alltså nära 5 meter. Mät ditt rum med verktyget i köpguiden.

Vad är skillnaden mellan radar och kamera i en launch monitor?

En kamera fotograferar bollen och klubban i träffen och räknar ut spinnet ur bilderna. En radar följer bollen efter träffen och behöver ofta märkta bollar för att mäta spinn inomhus, där bollen bara flyger några meter. De tre med lägst fel inomhus var kameraenheter: GC2, Bushnell Launch Pro och GC3. Bland radarenheterna hade FlightScope Mevo+ lägst fel inomhus, 1,17 procent, men 9,01 på rangen.

Kan man använda en launch monitor utomhus?

De flesta, men inte alla. SkyTrak ST MAX och Uneekor Eye Mini Lite är byggda för inomhusbruk. Bushnell Launch Pro hade lägst fel utomhus, 0,63 procent. Rapsodo MLM2XPRO, som var bra inomhus, hade 9,15 procents fel på rangen.

Ska jag köpa en launch monitor i present?

Fråga först fem saker. Vill han eller hon träna inne eller ute? Ska det gå att spela banor, eller räcker siffrorna? Vilken telefon eller surfplatta finns, om modellen saknar egen skärm? Finns det redan nät och matta? Och slår personen höger- eller vänsterhänt? SkyTrak räknar med 30 till 60 centimeter extra bredd om både höger- och vänsterhänta ska slå i samma rum. Under 9 000 kronor är de rankade modellerna tränare utan banor: Shot Scope LM1 och Garmin G82. Rapsodo MLM2XPRO för 9 399 kronor spelar banor med abonnemang.

Vilken ska du välja?

Launch monitor · Bäst i test

  1. 1
    Square Golf Omni
    Square Golf Omni

    Bäst för hemmasimulatorn

  2. 2
    Foresight GC2
    Foresight GC2

    Bäst för exakta avstånd

  3. 3
    Bushnell Launch Pro
    Bushnell Launch Pro

    Bäst för rangen och simulatorn

  4. 4
    Garmin Approach G82
    Garmin Approach G82

    Bäst för den som också vill ha GPS

  5. 5
    Garmin Approach R50
    Garmin Approach R50

    Bäst för simulator utan dator

Se alla testvinnare